Wypas owiec, 1924
(1871 Lwów - 1930 Zakopane) |
olej, tektura |
50 x 70 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Z. ĆWIKLIŃSKI / 924 |
Zefir (Zefiryn) Ćwikliński malarstwo studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1887 - 1889. W 1893 roku jako stypendysta rozpoczął studia w akademii wiedeńskiej u Ch. Griepenkerla. Po powrocie do kraju zajął się dydaktyką. W 1898 roku wyjechał do Włoch i Dalmacji. W 1908 roku osiadł w Zakopanem. Początkowo tworzył kompozycje symboliczne, wystawiał we lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Od 1897 roku zaczął malować pejzaże, systematycznie studiował przyrodę tworząc w plenarze. Od czasu osiedlenia się w Zakopanem malował przede wszystkim pejzaże tatrzańskie, często z motywem pasących się owiec. Był członkiem rzeczywistym Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, tutaj odbyła się wystawa jego prac w 1910 i wystawa indywidualna w 1924. Wystawa pośmiertna malarza odbyła się w Towarzystwie w roku 1931. W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się jego praca Owce w górach, z roku 1921. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki | 2015-12-21 19:00:00 | 22 | 3000.00 PLN (779,22USD, 697,67EUR) | 3400.00 PLN (883,12USD, 790,70EUR) |