Dziewczyna w czerwonej chuście, 1917
(1878 Warszawa - 1960 Warszawa) |
akwarela, karton |
45,5 x 43 cm |
sygnowana po prawej stronie u góry: St. Zawadzki na odwrocie naklejka TZSP w Warszawie z numerem oraz datą nadesłania: 26 listopada 1917 r. i opisem pracy |
Stanisław Zawadzki naukę malarstwa rozpoczął od warszawskiej Szkoły Rysunkowej W. Gersona. W latach 1899-1900 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni J. Malczewskiego. Studia kontynuował u O. Seitza w Monachium, a następnie w Paryżu. Głównie malował portrety. Sięgał również do innych tematów, między innymi do aktów, pejzaży, scen rodzajowych. Używał często farb olejnych, czasami sięgał po akwarele. Należał do towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a nawet pełnił funkcję wiceprezesa. Często wystawiał w Zachęcie, a w latach 1919, 1923, 1934 i w roku 1939 – odbyły się tutaj wystawy indywidualne Zawadzkiego. Oprócz malarstwa uprawiał również grafikę stosując technikę litografii i akwaforty. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki | 2015-12-21 19:00:00 | 34 | 3000.00 PLN (779,22USD, 697,67EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |