Alicja HALICKA ,Martwa natura, ok. 1914 - 1915 , olej, płótno, 38 x 50,5 cm

Martwa natura, ok. 1914 - 1915

(1894 Kraków - 1975 Paryż)

olej, płótno
38 x 50,5 cm

sygnowany po lewej stronie u dołu: Halicka

Obraz posiada pozytywną ekspertyzę sporządzoną przez Panią Barbarę Brus-Malinowską.

Alicja Halicka początkowo studiowała w Krakowie w prywatnej Szkole M. Niedzielskiej pod kierunkiem L. Wyczółkowskiego, J. Pankiewicza i W. Weissa. W 1912 roku wyjechała na studia do Monachium. Pod koniec tego roku wyjechała do Paryża, gdzie osiadła na stałe. Tu w Académie Ranson uzupełniała wykształcenie w pracowni M. Denisa i P. Sérusiera. W 1913 roku poślubiła malarza Ludwika Marcoussisa. Wraz z mężem związana była ze środowiskiem artystycznym Paryża. Byli zaprzyjaźnieni między innymi z J. Miro, M. Kislingiem, J. Pascinem, H. Arpem, A. Bretonem, L. Zborowskim i T. Tzarą. Malowała głównie portrety, pejzaże, martwe natury, wnętrza oraz sceny figuralne. W latach dwudziestych pracowała jako dekoratorka i projektantka mody. Lata 1935-1938 spędziła w Nowym Jorku, gdzie projektowała scenografię dla Metropolitan Opera House. Po 1945 roku wiele podróżowała, odwiedzając także i Polskę. Swoje prace wystawiała w galeriach w Paryżu i Londynie. Indywidualne wystawy artystki odbyły się między innymi w Warszawie, Neapolu, Bombaju, Rzymie i Ankarze.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki2015-12-21 19:00:0077
35000.00 PLN
(9090,91USD, 8139,53EUR)
35000.00 PLN
(9090,91USD, 8139,53EUR)