Uliczka w mieście, 1934
(1902 Warszawa - 1945 obóz Flossenburg) |
olej, sklejka |
40,5 x 47 cm; |
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Seidenbeutel 34 r. |
Bracia - bliźniacy Efraim i Menasze Seidenbeutel studiowali malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem T. Pruszkowskiego i grafikę u Skoczylasa. Najczęściej malowali obrazy wspólnie. Należeli do stowarzyszenia artystycznego "Grupa Warszawska", brali udział w jego wystawach. Wystawiali swoje prace na międzynarodowych wystawach w Edynburgu, w Moskwie, w Wenecji i Brukseli. Mieli również indywidualne wystawy w Instytucie Propagandy Sztuki w 1935 i w Salonie Koterby w Warszawie w 1936. Zamknięci w obozach koncentracyjnych Stutthof, potem Flossenburg, zostali zamordowani w 1945 roku. Po wojnie prace Seidenbeutlów prezentowano w Warszawie na wystawie w 1948 roku "Dzieła żydowskich artystów plastyków, męczenników niemieckiej okupacji 1939 - 1945", w 1978 roku "Malarze z kręgu Tadeusza Pruszkowskiego" i w 1983 roku "Kultura ocalona". W 1993 roku odbyła się wystawa w Galerii Kordegarda "Efraim i Menasze Seidenbeutlowie. Malarstwo" (oprac. J. Pollak, D. Wróblewska). Ich dzieła znajdują się dzisiaj między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, w Szczecinie, w Żydowskim Instytucie Historycznym, w Ermitażu, w Muzeum Sztuki w Łodzi. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVII Aukcja Dzieł Sztuki | 2014-12-15 19:00:00 | 70 | 38000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 47000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |