Figurka porcelanowa, Zakochana para, ok. 1790
porcelana malowana naszkliwnie |
wys. 13 cm, średnica podst. 13 cm |
sygnowana Ludwigsburg – splot dwóch liter C pod koroną |
Figurka przedstawia zakochaną parę siedzącą na konarze złamanego drzewa. Obok zakochanych z jednej strony siedzi pies z drugiej zaś leży owieczka. |
Ludwigsburg manufaktura założona w 1758 roku z inicjatywy ks. Wintembergii - Karola Eugeniusza. Była jedną z najważniejszych manufaktur ceramicznych w Niemczech. Produkcje porcelany rozpoczęto w roku 1759 jednak pełny rozkwit wytwórni nastąpił w latach 1760-1770. Produkowano figurki pojedyncze i grupy. Największe znaczenie w zakładzie miała pracownia rzeźbiarska, w której pracowali między innymi W. Beyer, Joseph Weinmüller i P. F. Lejeune. Jako malarz wyróżnił się Gottlieb F. Riedel, który stworzył bogaty repertuar dekoracyjny składający się z kwiatów, pejzaży oraz ptaków. Bordiury, często reliefowe, wypełniały motywy rocaille`owe i girlandy. Od 1776 roku manufaktura zaczęła podupadać, a w 1824 roku zakład został ostatecznie zamknięty. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVII Aukcja Dzieł Sztuki | 2014-12-15 19:00:00 | 122 | 4500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |