Ryszard PRAUSS ,Potyczka, 1970 , rysunek, ołówek, papier, 16 x 20 cm

Potyczka, 1970

(1902 Kielce - 1955 Kielce)

rysunek, ołówek, papier
16 x 20 cm

sygnowany po prawej stronie na dole: Prauss / 1970

Ryszard Prauss w czasie wojny bolszewickiej wstąpił do wojska jako ochotnik. Służył w 4 pułku piechoty w Kielcach. Był uczniem Gimnazjum im. Reja w Kielcach. Studia malarskie podjął w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1924 roku. Ukończył je w 1930 roku w pracowniach M. Kotarbińskiego i T. Pruszkowskiego. Uczył się równocześnie grafiki u W. Skoczylasa i K. Bartłomiejczyka. Całe życie związany z Kielcami uczestniczył w pracach Świętokrzyskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki. Malował przede wszystkim pejzaże z elementami architektonicznymi, widoki miast, sceny batalistyczne, rodzajowe. Uprawiał również ilustrację książkową. Zajmował się po wojnie dydaktyką. Wiele jego prac znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach. Również malarzem był jego brat bliźniaczy, Stanisław, zmarły w 1967 roku.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXVII Aukcja Dzieł Sztuki2014-12-15 19:00:00130
600.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)