Sanna
(1913 Warszawa - 2000 Warszawa) |
olej, tektura |
35 x 50 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: St. Tomaszewski na odwrocie stempel: SPRZEDAŻ OBRAZÓW ARTYSTYCZNYCH | WSPÓŁCZESNYCH MALARZY POLSKICH | ANTONIEGO PARKOTA | w Warszawie, Nowy Świat 17, tel. 5.13-28
Stanisław Tomaszewski "Miedza" był artystą malarzem i fotografem. Żołnierzem Armii Krajowej i autorem plakatów powstańczych. Podczas wojny pracował w komórce AK dokumentującej zbrodnie hitlerowskie na ziemiach polskich. Podobnie jak jego brat zajmował się fotografowaniem, robił odbitki ze zdjęć przyniesionych przez Niemców do wywołania w zakładzie, w którym pracował. Tę bezcenną dokumentację przerzucano do Londynu, gdzie była następnie dowodem w procesach norymberskich. W roku 1941 Tomaszewski został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu na Pawiaku. Jego brawurowa ucieczka z więzienia stała się kanwą filmu "Umarłem, aby żyć" (reż. Stanisław Jędrka, 1984). Stanisław Miedza-Tomaszewski po wojnie wykładał na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Opracował album Plakaty powstańczej Warszawy, wydany w Warszawie w 1989 roku, opublikował też książkę Benefis konspiratora. Stanisław Miedza-Tomaszewski był ojcem chrzestnym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz mężem Ireny, siostry Jadwigi Kaczyńskiej. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVII Aukcja Dzieł Sztuki | 2014-12-15 19:00:00 | 58 | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |