Mieczysław SZYMAŃSKI ,Godło czasu , olej, deska, 78,5 x 41 cm

Godło czasu

(1903 Warszawa - 1990 Warszawa)

olej, deska
78,5 x 41 cm

nie sygnowany

na odwrocie napis: Godło | „Czas”

na odwrocie nalepka: ZWIĄZEK POLSKICH | ARTYSTÓW PLASTYKÓW | ZARZĄD OKRĘGU | ŁÓDŹ. ul. Piotrkowska 86 | tel. 212-85 | Skrytka poczt.116

Mieczysław Szymański studiował w latach 1927-1932 malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u T. Pruszkowskiego. Związał się z ugrupowaniami Loża Wolnomalarska i Powiśle. Jego twórczość wyróżniała nastrojowość i delikatność faktury. Oprócz malarstwa zajmował się również tkaniną artystyczną. Przed wojną, w latach 1932-1937, wystawiał w Instytucie Propagandy Sztuki. W 1937 roku otrzymał Grand Prix w Paryżu za tkaninę. W jego przedwojennej twórczości, kiedy silnie zaznaczył się wpływ postimpresjonizmu, przeważały pejzaże, studia rodzajowe, martwe natury i kompozycje groteskowe. Po wojnie osiadł w Łodzi. Tutaj pracował jako dydaktyk, poświęcał więcej czasu tkaninie artystycznej. Były to oryginalne makaty i kilimy. W 1953 roku otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia. Był profesorem w Pracowni Klasycznych Technik Tkackich w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXVII Aukcja Dzieł Sztuki2014-12-15 19:00:0029
3500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)