Adam GERŻABEK ,Pejzaż , olej, tektura, 27 x 26 cm

(1898 Jasło - 1965 Warszawa)

olej, tektura
27 x 26 cm

sygnowany po prawej stronie u dołu: aGerżabek

Adam Gerżabek w latach 1921-1926 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Mehoffera. Następnie w latach 1926-1927 studiował w paryskiej filii Akademii Krakowskiej pod kierunkiem J. Pankiewicza. Równocześnie studiował u Henri-Marcel Magne na Conservatoire National des Arts et Métiers technikę mozaiki i malarstwa freskowego. W latach 1937-1939 był wykładowcą Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych w Warszawie, zaś od 1947 roku był profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1949 roku był profesorem i dziekanem wydziału malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu i od 1955 roku profesorem Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Na jego twórczość miał duży wpływ koloryzm Pankiewicza oraz znajomość sztuki Bonnarda. Jego cały przedwojenny dorobek spłonął w powstaniu warszawskim. Zajmował się malarstwem sztalugowym malował głównie pejzaże oraz sceny figuralne, zajmował się również ściennym witrażem oraz rzeźbą. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą między innymi w Paryżu i Nowym Jorku.