Aleksander LESSER ,Studium do Przemysława napadniętego w Rogoźnie przez margrabiów brandenburskich (litografii lub obrazu olejnego), [1862 lub przed 1865] , pędzel, pióro, tusz, akwarela, światła białym gwaszem na fotografii z rysunku wykonanego ołówkiem i kredką, naklejonej całą powierzchnią na tekturę, 28 x 35 cm w świetle starego passe-partout.

Studium do Przemysława napadniętego w Rogoźnie przez margrabiów brandenburskich (litografii lub obrazu olejnego), [1862 lub przed 1865]

(1814 Warszawa - 1884 Kraków)

pędzel, pióro, tusz, akwarela, światła białym gwaszem na fotografii z rysunku wykonanego ołówkiem i kredką, naklejonej całą powierzchnią na tekturę
28 x 35 cm w świetle starego passe-partout.
sygnowany pędzelkiem i tuszem po lewej stronie u dołu: A. Lesser

Oferowany rysunek (bo za taki de facto należy uznawać zamówioną niewątpliwie przez samego Lessera fotografię, na którym to podłożu tuszem i gwaszem dokonał on opracowania światłocieniowego swej kompozycji i położył światła) jest nieczęsto pojawiającym się na rynku antykwarycznym, intrygującym dokumentem procesu warsztatowego XIX-wiecznego malarza historycznego. Nie jest jednak oczywiste, czy zabiegu tego, zwalniającego go od żmudnej konieczności kopiowania własnego, jak zwykle precyzyjnego i drobiazgowego, „wykończonego" rysunku ołówkowego, artysta dokonał z myślą o wykonaniu na jego podstawie zamierzonej litografii (którą istotnie zrobił i wydał w 1862 r. Maksymilian Fajans), czy też jest to świadectwo pracy Lessera (jak zazwyczaj u niego znacznie rozciągniętej w czasie) nad jedną z wersji obrazu olejnego: płótna wystawionego w r. 1865 w TZSP, względnie wersji zaginionej, do r. 1939 znajdującej się w Muzeum im. Mielżyńskich w Poznaniu (możliwe też, że chodzi o jeden i ten sam obraz); szkic olejny pochodził jeszcze z r. 1855.

Aleksander Lesser kształcił się najpierw na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u Antoniego Brodowskiego, następnie w niemieckich akademiach sztuk pięknych, w Dreźnie i w Monachium. Po powrocie do Polski w 1846 roku zamieszkał w Warszawie. Stał się szybko popularnym malarzem, do tego dochodziła jego pozycja społeczna - pochodził ze słynnej i bogatej rodziny kupieckiej, w której pokolenie jego braci robiło zawrotne kariery polityczne i towarzyskie. On sam był nie tylko malarzem, zajmował się krytyką artystyczną oraz organizacją życia artystycznego, był współzałożycielem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Publiczność i krytyka wysoko ceniła sobie jego sceny z historii Polski oraz malarstwo religijne. Za namalowanie portretów królów polskich, Lesser został wybrany do Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Sławę przyniósł mu obraz Pogrzeb pięciu poległych w 1861 roku. Ów pogrzeb ofiar (Polaków i Żydów) zabitych przez Kozaków w Warszawie był manifestacją zbliżenia polsko-żydowskiego, z udziałem arcybiskupa Antoniego Fijałkowskiego i rabina Bera Meisels. Lesser poza licznymi zainteresowaniami i sprawowanymi funkcjami był przede wszystkim malarzem historycznym starającym się zachować dbałość w odtwarzaniu realiów epoki. Stworzył między innymi obrazy poświęcone dziejom Polski, Świętej Jadwidze Śląskiej, dramatyczną momentom oręża polskiego, namalował poczet królów polskich. Malował również z wielkim powodzeniem sceny religijne oraz portrety. Jego wielką popularność jeszcze poszerzały wydawnictwa litografii, które posiłkowały się dziełami Lessera.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXII Aukcja2005-12-12 00:00:00117
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)