Włodzimierz BŁOCKI ,Spojrzenie w lustro , akwarela, tektura, 115 x 90 cm

Spojrzenie w lustro

(1885 Lwów - 1920 Zakopane)

akwarela, tektura
115 x 90 cm
sygnowany po lewej stronie u dołu: WłoBłocki. 916.
na odwrocie nalepka: KOMITET | WYSTAWY I LOTERYJ DZIEŁ SZTUKI | pod protektoratem | ARCYKSIĘCIA KAROLA STEFANA | na ..pienie warsztatów rękodzielniczych i narzędzi dla ociemniałych inwalidów wojennych, pochodzenia galicyjskiego. | Nr. | Nazwisko artysty: Błocki Włodzimierz, oraz tuszem na tekturze: „P..ca Fu.." WBłocki | Cena. 1000 K.

Włodzimierz Błocki w 1904 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u F. Cynka i K. Laszczki, a w latach 1905-1910 u L.Wyczółkowskiego. W 1911 roku zamieszkał we Lwowie i tam też miał swoją pierwszą wystawę zbiorową (Wystawa Trzech). W tym samym roku wraz z Teodorem Grottem odwiedził Florencję, Rzym, Neapol i Sycylię. Wykonał wówczas tekę akwafort z Florencji. W 1914 roku był w Paryżu. Największą popularność zyskał we Lwowie i uchodził za jednego z czołowych artystów swego pokolenia. Na początku swej twórczości malował głównie techniką olejną portrety i sceny rodzajowe. Po powrocie z Paryża wyraźnie widać w jego pracach wpływ impresjonizmu francuskiego. Często malował wówczas akwarelą różne kompozycje plenerowe. Oddzielnym nurtem zarówno w grafice jak i w malarstwie jest tematyka erotyczna. W ostatnim roku życia, chory na gruźlicę, przebywał w Zakopanem. W 1921 roku odbyły się wystawy pośmiertne w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i w Muzeum Przemysłu we Lwowie.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXII Aukcja2005-12-12 00:00:00112
25000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)