Wybrzeże skaliste w Bretanii, 1982
(1897 Mława - 1988 Kraków) |
olej, papier |
29 x 41,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: H. Rudzka Cybis.
na odwrocie odręcznie wypisana informacja: H. | 4. Rudzka-Cybis | Bretania. | Francja 1982. | H.Rudzka.C. oraz nalepka: STUDIUM PLENEROWE. BRETANIA. | WYBRZEŻE SKALISTE. | MOJE AUTORSTWO NINIEJSZYM | POŚWIADCZAM. | KRAKÓW DN. 24 KWIETNIA 1984. | HANNA RUDZKA CYBIS | H.RudzkaCybis |
Hanna Rudzka-Cybisowa uczyła się malarstwa w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Kotarbińskiego od 1917 roku. Studia kontynuowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u I. Pieńkowskiego. W 1923 roku zgłosiła się do pracowni J. Pankiewicza. W 1924 roku wyjechała do Paryża wraz z mężem Janem Cybisem oraz innymi członkami Komitetu Paryskiego. Wystawiała w Paryżu, Genewie. W 1931 roku wróciła do Polski i wzięła udział w pierwszej wystawie Kapistów w Warszawie. W 1933 roku miała swoją pierwszą indywidualną wystawę w Galerie Renaissance w Paryżu. W latach trzydziestych brała żywy udział w życiu artystycznym i wystawienniczym polskich malarzy kolorystów, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 1936 roku przebywała w Wiśniowej u Mycielskich, dużo malowała. W 1945 roku została profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Odbywała liczne podróże zagraniczne, była wielokrotnie nagradzana jako czołowa przedstawicielka polskiego koloryzmu. Jej spuścizna malarska to liczne prace, „gęste oleje i delikatne gwasze", martwe natury, portrety, a przede wszystkim pejzaże. Wyróżnia je staranna kompozycja, na którą nanizane zostały rozedrgane kolory. Malarka harmonijnie równoważyła odczucie głębi obrazu z dwuwymiarowością, którą zawsze podkreślała w swoich dziełach.
Cena uzyskana Hammer price |
XXII Aukcja | 2005-12-12 00:00:00 | 96 | 800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1700.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |