Marek ŻUŁAWSKI ,W garderobie, 1935 , olej, płótno, 70 x 52,5 cm

W garderobie, 1935

(1908 Rzym - 1985 Londyn)

olej, płótno
70 x 52,5 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Marek Żuławski
na odwrocie nalepka z odręcznym pismem: 16 | Marek Żuławski | „W garderobie" - Paryż 1935 r. | olejny na płótnie | wym. 70 x 52,5 cm
Obraz pochodzi z młodzieńczego okresu, kiedy artysta kontynuował studia malarskie w Paryżu wyraźnie pozostając pod wpływem tendencji postimpresjonistycznych. Z głęboką świadomością swoich możliwości malarskich podjął problem światła we wnętrzu.

Marek Żuławski, syn pisarza Jerzego, studiował malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u L. Pękalskiego, F. Sz. Kowarskiego i K. Tichego. W 1935 roku wyjechał do Paryża jako stypendysta. W 1936 roku przeniósł się do Londynu i tu osiadł na stałe. W latach trzydziestych brał udział w wystawach odbywających się w Polsce, między innymi w instytucie Propagandy Sztuki. Po wojnie również nadsyłał prace do Polski na wystawy. Brał czynny udział w życiu artystycznym krajów zachodnich. W 1952 roku miał swoją wystawę we Florencji. W jego twórczości ujawniało się bardzo indywidualne i ewolucyjne przechodzenie od koloryzmu do syntezy form malarskich.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXII Aukcja2005-12-12 00:00:0093
9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)