Leokadia BIELSKA-TWORKOWSKA ,Martwa natura , olej, tektura, 40 x 23 cm

Martwa natura

(1901 Chrzanów - 1973 Warszawa)

olej, tektura
40 x 23 cm
sygnowany po prawej stronie u góry: L. Bielska

Leokadia Bielska-Tworkowska studiowała w Szkole Przemysłowej we Lwowie u K. Sichulskiego w latach 1921-1923 oraz w warszawskiej Szkole Sztuk Plastycznych u M. Kotarbińskiego i T. Pruszkowskiego w latach 1924-1929. Malarka, grafik, publicystka, początkowo związana ze Szkołą Warszawską, a od 1932 roku wystawiała samodzielnie w kraju i za granicą. Artystka komponowała swe prace na zasadzie muzycznej harmonii elementów. Według jej własnych kryteriów obraz istnieje na prawach specjalnie dla niego stworzonych, a rzeczą najważniejszą jest logika indywidualna płótna. Wyjątkową rolę w jej kameralnym z natury malarstwie odegrały portrety, zwłaszcza kobiece. Wizerunki te często bywały dobitnie charakterystyczne, niekiedy nawet z odrobiną groteski. Była też zdolną akwaforcistką. Wydała w 1943 roku tekę 18 plansz z widokami Krzemieńca.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXII Aukcja2005-12-12 00:00:0032
1000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)