Widok na Wielki Staw Polski i Wołoszyn, 1923
(1850 Kraków - 1927 Stubno k. Przemyśla) |
olej, płótno |
67,5 x 99 cm |
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Alex. Mroczkowski 1923 Wołoszyn*; na blejtramie papierowa nalepka z nieczytelnym nadrukiem |
* Wołoszyn, grzbiet, wysokości 2155 m n.p.m., w Tatrach Wysokich, oddzielający Dolinę Waksmundzką od Doliny Roztoki ciągnąc się wzdłuż jej „górnego piętra", jaki stanowi Dolina Pięciu Stawów Polskich. |
Aleksander Mroczkowski studia artystyczne rozpoczął pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w 1865 roku. Kontynuował naukę w monachijskiej akademii sztuk pięknych u A. Wagnera i O. Seitza. Powróciwszy w 1877 roku do Krakowa, studiował do 1881 w Szkole Sztuk Pięknych w pracowni J. Matejki. Podczas studiów w Krakowie odbywał wędrówki po wsiach, miasteczkach i dworach. Lata 1882-1888 spędził ponownie w Monachium. Do Krakowa powrócił w 1890 roku, a od roku 1920 - w Stubnie. Malował sceny rodzajowe i pejzaże, a w domach ziemiańskich przede wszystkim portrety właścicieli i ich rodzin. Zajmował się też malarstwem sakralnym i ściennym. Jako pejzażysta często skupiał się na krajobrazie tatrzańskim. Przywiązywał wielką wagę do sumiennego oddawania każdego szczegółu, jak napisał o tym T. Dobrowolski: jego pejzaże tatrzańskie „posiadają charakter niemal fotograficzno-dokumentalny (...) rejestrują każdy niemal żleb czy osypisko piargów, każdy kamień i drzewo". Artysta brał udział w bardzo licznych wystawach w Krakowie, w Warszawie, we Lwowie. Zadebiutował w 1875 roku w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego dzieła znajdują się dzisiaj w wielu polskich muzeach, a jedno z jego płócien stało się prezentem ofiarowanym papieżowi Janowi Pawłowi II przez władze państwowe podczas pielgrzymki do Polski w roku 1983. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 1 | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |
XXII Aukcja | 2005-12-12 00:00:00 | 14 | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |