Tadeusz KANTOR ,Postać męska , akwarela, papier, 28 x 19,5 cm w świetle passe-partout

Postać męska

(1915 Wielopol Skrzyński k. Tarnowa - 1990 Kraków)

akwarela, papier
28 x 19,5 cm w świetle passe-partout

sygnowana po prawej stronie u dołu: Mistrz Wit | toat conrt | Art. 1 I 1985 | T. Kantor | cest mai!

Tadeusz Kantor w latach 1934-1939 studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Jarockiego i J. Pieńkowskiego oraz scenografię u K. Frycza. W czasie okupacji prowadził konspiracyjny teatr w Krakowie. W roku 1945 współtworzył Grupę Młodych Plastyków następnie w roku 1957 był związany z drugą Grupą Krakowską. Kantor uprawiał malarstwo, był reżyserem teatralnym, scenografem, autorem i organizatorem pierwszych w Polsce happeningów, autorem manifestów artystycznych, otwarty na poszukiwania światowej awangardy artystycznej, pierwszy do twórczej adaptacji i asymilacji jej osiągnięć. Początkowo twórczość malarska artysty utrzymywana była w tonie figuratywnym, później metaforyczna o oszczędnej kolorystyce, natomiast od połowy lat 50-tych w nurcie informelu. Liczne kompozycje malarskie z lat 70-tych i 80-tych mają ścisły związek z teatralną twórczością artysty. W czasie pracy nad spektaklem "Umarła klasa" powstała seria kompozycji pod tym samym tytułem. W późniejszym okresie artysta poświęcił się głównie teatrowi, zaś do malarstwa powrócił pod koniec życia.