Fragment wazonu znakowanego "AR", Miśnia 1725-1730
wys. 23,3 cm |
porcelana sygnowana kobaltem podszkliwnie na spodzie dna monogramem wiązanym AR stan zachowania fragmentu: bardzo dobry z idealną powierzchnią szkliwa |
Fragment wazonu dekorowany kobaltem – bukiety kwiatów i owady w stylu dalekowschodnim. Malatura bardzo dobrej jakości, porównywalna z najlepszymi malaturami ze zbiorów Drezdeńskich. Wazon posiada niepowtarzalną kompozycję, bardzo bliską, jakby „z tej samej ręki” (Johnn Caspar Ripp?), jak na jednym z wazonów z tych zbiorów („Meissner Blaumalerei aus Drei Jahrhunderten”, s. 191. Wazony w czasach Augusta Mocnego należały do najcenniejszych wyrobów Miśni. Te sygnowane cyfrą królewską AR umieszczoną na spodzie, w kolorze niebieskim pod glazurą przeznaczone były dla króla i na prezenty od króla (mają one wyposażenie artystyczne bogatsze i piękniejsze). Wazony z tą sygnaturą, szczególnie z dekoracją kobaltem są rzadkością na rynkach antykwarycznych. Sprzedawane są w różnych stanach zachowania. Taki fragment wazonu z pęknięciem i naprawą z barwną dekoracją przypisywaną Adamowi Friedrichowi Löwenfinckowi został sprzedany na aukcji Lempertz 976, 13 maja 2011, poz.16. Działalność Johanna Caspara Rippa jest związana między innymi z takimi manufakturami jak Frankfurt nad Menem, Hanau, Ansach, Norymberga, Bayreuth, Braunschweig, Zerbst i Drezno. Lista prac Rippa którą sporządził daje informację o jego osobistych dokonaniach jak również o produkcji miśnieńskiej manufaktury w obszarze, do którego w owym czasie przywiązywano szczególne znaczenie. Stale rosnące zapotrzebowanie króla na reprezentacyjne wazy zaowocowało wspaniałymi artystycznymi dekoracjami kobaltem, które są przypisywane Johanowi Casparowi Rippowi. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVI Aukcja Dzieł Sztuki | 2013-10-24 19:00:00 | 60 | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |