Fragment wazonu znakowanego "AR", Miśnia 1725-1730 , wys. 23,3 cm

Fragment wazonu znakowanego "AR", Miśnia 1725-1730

wys. 23,3 cm

porcelana sygnowana kobaltem podszkliwnie na spodzie dna monogramem wiązanym AR

stan zachowania fragmentu: bardzo dobry z idealną powierzchnią szkliwa

Fragment wazonu dekorowany kobaltem – bukiety kwiatów i owady w stylu dalekowschodnim. Malatura bardzo dobrej jakości, porównywalna z najlepszymi malaturami ze zbiorów Drezdeńskich. Wazon posiada niepowtarzalną kompozycję, bardzo bliską, jakby „z tej samej ręki” (Johnn Caspar Ripp?), jak na jednym z wazonów z tych zbiorów („Meissner Blaumalerei aus Drei Jahrhunderten”, s. 191. Wazony w czasach Augusta Mocnego należały do najcenniejszych wyrobów Miśni. Te sygnowane cyfrą królewską AR umieszczoną na spodzie, w kolorze niebieskim pod glazurą przeznaczone były dla króla i na prezenty od króla (mają one wyposażenie artystyczne bogatsze i piękniejsze). Wazony z tą sygnaturą, szczególnie z dekoracją kobaltem są rzadkością na rynkach antykwarycznych. Sprzedawane są w różnych stanach zachowania. Taki fragment wazonu z pęknięciem i naprawą z barwną dekoracją przypisywaną Adamowi Friedrichowi Löwenfinckowi został sprzedany na aukcji Lempertz 976, 13 maja 2011, poz.16.

Działalność Johanna Caspara Rippa jest związana między innymi z takimi manufakturami jak Frankfurt nad Menem, Hanau, Ansach, Norymberga, Bayreuth, Braunschweig, Zerbst i Drezno. Lista prac Rippa którą sporządził daje informację o jego osobistych dokonaniach jak również o produkcji miśnieńskiej manufaktury w obszarze, do którego w owym czasie przywiązywano szczególne znaczenie. Stale rosnące zapotrzebowanie króla na reprezentacyjne wazy zaowocowało wspaniałymi artystycznymi dekoracjami kobaltem, które są przypisywane Johanowi Casparowi Rippowi.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXVI Aukcja Dzieł Sztuki2013-10-24 19:00:0060
20000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)