Krzyż we wsi, 1946
(1876 Warszawa - 1954 Sandomierz) |
olej, sklejka |
55 x 35 cm |
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: STANISŁAW CZAJKOWSKI | 1946 na odwrocie nalepka z napisem: Obraz Stanisława Czajkowskiego p.t. Krzyż we wsi | technika olej nr katalogu 564 brał udział w Wystawie Pośmiertnej Artysty w gmachu Zachęty grudzień 1980 – styczeń 1981. pod spodem pieczątka: CENTRALNE BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH | Pl. Małachowskiego 3 | 00-916 Warszawa | Tel. 27-69-13 i podpis długopisem: Vetulani na odwrocie napis: Krzyż | we wsi oraz dwa razy numer inwentaryzacyjny: ST.Cz. | inw. 335 |
Stanisław Czajkowski studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1896-1903 pod kierunkiem J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera. Wiele w tym względzie zawdzięcza również W. Gersonowi i swemu bratu Józefowi. Następne lata spędził w akademii monachijskiej oraz w Acadèmie Julian w Paryżu. Po powrocie był uczniem J. Stanisławskiego. Dużo podróżował po Europie i po Polsce. Od 1950 roku był profesorem w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawiał bardzo dużo w Polsce, ale również uczestniczył w wystawach za granicą. Od 1908 był członkiem stowarzyszenia artystów „Sztuka”. Najchętniej malował pejzaże. Stosował spokojne zestawienia kolorystyczne uzyskując melancholijny nastrój swych kompozycji. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych Krakowa, Warszawy i Wrocławia oraz w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu i w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Cena uzyskana Hammer price |
XXVI Aukcja Dzieł Sztuki | 2013-10-24 19:00:00 | 46 | 12000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |