Dzbanek, Rosja około 1880
dzbanek malowany naszkliwnie, złocenia |
wysokość: 23,5 cm |
nie sygnowany |
stan zachowania: przetarcie złocenia i odprysku jednej kropki na uchu, w dolnym pasie dekoracji dwa drobne uzupełnienia emalią na zimno: dzbanek formowany od góry i cięty, stąd szlifowany brzeg wylewu, szlif poziomujący na dnie bez tzw. „rwania” Dzbanek najprawdopodobniej pochodzi z Cesarskiej Manufaktury Szkła w Petersburgu, która po 1860 roku odchodząc od wzorów zachodnich, wprowadziła dekoracje emaliami, inspirowane folklorem rosyjskim, głównie haftem i snycerką według projektów Wiktora Hartmanna. Analogicznie do takich dekoracji są zdobienia barwnymi emaliami na srebrach rosyjskich z przełomu lat 70-tych i 80-tych XIX w. Sygnatury na publikowanych wyrobach manufaktury Cesarskiej występują regularnie w okresie Mikołaja II (1894-1917), wcześniej były stosowane rzadko. Do lat 80-tych XIX w. były one wyłącznie malowane. Z nielicznych publikowanych obiektów Manufaktury Petersburskiej dekorowanych emaliami, każdy ma odrębnie projektowaną własną dekorację. Charakterystyczną cechą dla wyrobów Manufaktury Rosyjskiej jest masa błękitnego szkła, jednocześnie doskonale wykonana dekoracja. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXV Aukcja | 2013-06-26 19:00:00 | 66 | 24000.00 PLN (7500,00USD, 5647,06EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |