Dzbanek, Rosja około 1880 , dzbanek malowany naszkliwnie, złocenia, wysokość: 23,5 cm

Dzbanek, Rosja około 1880

dzbanek malowany naszkliwnie, złocenia
wysokość: 23,5 cm
nie sygnowany

stan zachowania: przetarcie złocenia i odprysku jednej kropki na uchu, w dolnym pasie dekoracji dwa drobne uzupełnienia emalią na zimno:

dzbanek formowany od góry i cięty, stąd szlifowany brzeg wylewu, szlif poziomujący na dnie bez tzw. „rwania”

Dzbanek najprawdopodobniej pochodzi z Cesarskiej Manufaktury Szkła w Petersburgu, która po 1860 roku odchodząc od wzorów zachodnich, wprowadziła dekoracje emaliami, inspirowane folklorem rosyjskim, głównie haftem i snycerką według projektów Wiktora Hartmanna. Analogicznie do takich dekoracji są zdobienia barwnymi emaliami na srebrach rosyjskich z przełomu lat 70-tych i 80-tych XIX w. Sygnatury na publikowanych wyrobach manufaktury Cesarskiej występują regularnie w okresie Mikołaja II (1894-1917), wcześniej były stosowane rzadko. Do lat 80-tych XIX w. były one wyłącznie malowane. Z nielicznych publikowanych obiektów Manufaktury Petersburskiej dekorowanych emaliami, każdy ma odrębnie projektowaną własną dekorację. Charakterystyczną cechą dla wyrobów Manufaktury Rosyjskiej jest masa błękitnego szkła, jednocześnie doskonale wykonana dekoracja.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXV Aukcja2013-06-26 19:00:0066
24000.00 PLN
(7500,00USD, 5647,06EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)