Ulica w miasteczku, 1934
(1902 Warszawa - 1945 obóz Flossenburg) |
olej, płótno |
44 x 55 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Seidenbeutel 34 r. na drewnianej listwie krosna nieczytelne napisy ołówkiem |
Bracia - bliźniacy Efraim i Menasze Seidenbeutel studiowali malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem T. Pruszkowskiego i grafikę u Skoczylasa. Najczęściej malowali obrazy wspólnie. Należeli do stowarzyszenia artystycznego "Grupa Warszawska", brali udział w jego wystawach. Wystawiali swoje prace na międzynarodowych wystawach w Edynburgu, w Moskwie, w Wenecji i Brukseli. Mieli również indywidualne wystawy w Instytucie Propagandy Sztuki w 1935 i w Salonie Koterby w Warszawie w 1936. Zamknięci w obozach koncentracyjnych Stutthof, potem Flossenburg, zostali zamordowani w 1945 roku. Po wojnie prace Seidenbeutlów prezentowano w Warszawie na wystawie w 1948 roku "Dzieła żydowskich artystów plastyków, męczenników niemieckiej okupacji 1939 - 1945", w 1978 roku "Malarze z kręgu Tadeusza Pruszkowskiego" i w 1983 roku "Kultura ocalona". W 1993 roku odbyła się wystawa w Galerii Kordegarda "Efraim i Menasze Seidenbeutlowie. Malarstwo" (oprac. J. Pollak, D. Wróblewska). Ich dzieła znajdują się dzisiaj między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, w Szczecinie, w Żydowskim Instytucie Historycznym, w Ermitażu, w Muzeum Sztuki w Łodzi. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXV Aukcja | 2013-06-26 19:00:00 | 69 | 75000.00 PLN (23437,50USD, 17647,06EUR) | 75000.00 PLN (23437,50USD, 17647,06EUR) |