Strumień leśny po burzy
(1866 Lubaczów - 1924 Kraków) |
olej, płótno |
47,5 x 72 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: STDębicki |
Stanisław Dębicki rozpoczął naukę malarstwa w wiedeńskiej akademii u C.Griepenkerla w 1881 roku. Naukę kontynuował w krakowskiej akademii i w monachijskiej od roku 1884 u A. Wagnera. Powróciwszy do kraju osiadł na krótko w Kołomyi, wtedy zainteresował się obyczajami Hucułów. W latach 1890 - 1891 kontynuuje wykształcenie w Paryżu, w Académie Colarossi. Po powrocie osiadł na stałe we Lwowie. Przystąpił do Towarzystwa "Sztuka" oraz do Związku Artystów Polskich we Lwowie oraz od 1902 roku do wiedeńskiej Secesji. W 1909 roku powierzono mu katedrę malarstwa dekoracyjnego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako członek jury zajmował się wyborem dzieł na wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Sam dość rzadko wystawiał, w Krakowie i we Lwowie. Głównie malował portrety i sceny rodzajowe, początkowo w konwencji realistycznej, następnie przenosił do swojego malarstwa zdobycze impresjonizmu francuskiego. Podał się również wpływowi sztuki japońskiej. Zajmował się także innymi dziedzinami sztuki, grafiką, ilustracją, rzeźbą, scenografią, projektowaniem sztuki użytkowej. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXV Aukcja | 2013-06-26 19:00:00 | 32 | 15000.00 PLN (4687,50USD, 3529,41EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |