Stanisław DĘBICKI ,Strumień leśny po burzy , olej, płótno, 47,5 x 72 cm

Strumień leśny po burzy

(1866 Lubaczów - 1924 Kraków)

olej, płótno
47,5 x 72 cm

sygnowany po lewej stronie u dołu: STDębicki

Stanisław Dębicki rozpoczął naukę malarstwa w wiedeńskiej akademii u C.Griepenkerla w 1881 roku. Naukę kontynuował w krakowskiej akademii i w monachijskiej od roku 1884 u A. Wagnera. Powróciwszy do kraju osiadł na krótko w Kołomyi, wtedy zainteresował się obyczajami Hucułów. W latach 1890 - 1891 kontynuuje wykształcenie w Paryżu, w Académie Colarossi. Po powrocie osiadł na stałe we Lwowie. Przystąpił do Towarzystwa "Sztuka" oraz do Związku Artystów Polskich we Lwowie oraz od 1902 roku do wiedeńskiej Secesji. W 1909 roku powierzono mu katedrę malarstwa dekoracyjnego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako członek jury zajmował się wyborem dzieł na wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Sam dość rzadko wystawiał, w Krakowie i we Lwowie. Głównie malował portrety i sceny rodzajowe, początkowo w konwencji realistycznej, następnie przenosił do swojego malarstwa zdobycze impresjonizmu francuskiego. Podał się również wpływowi sztuki japońskiej. Zajmował się także innymi dziedzinami sztuki, grafiką, ilustracją, rzeźbą, scenografią, projektowaniem sztuki użytkowej.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXV Aukcja2013-06-26 19:00:0032
15000.00 PLN
(4687,50USD, 3529,41EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)