Martwa natura
(1906 Ustrzyki Dolne - 2009 Kraków) |
olej, płótno |
40 x 51,5 cm |
nie sygnowany na odwrocie na płótnie napis czarnym tuszem: Eu WANIEK |
Eugeniusz Waniek studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Jarockiego, T. Axentowicza, F. Pautscha, K. Frycza. W trakcie studiów związał się z Grupą Krakowską, z którą wystawiał w 1934 r. w Krzemieńcu. Jego prace były wysoko cenione przez teoretyka sztuki i malarza Leona Chwistka. W roku 1934 Waniek opuścił Grupę Krakowską. W drugiej połowie lat trzydziestych XX w. zajmował się wykonywaniem polichromii i dekoracją wnętrz. Od 1946 roku uczył w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1950-1977 został wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Swoje prace wystawiał w Polsce i za granicą. Jego dzieła są wykonane zarówno w stylu racjonalistycznym i kubistycznym. Za zasługi dla sztuki i kraju odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Cracoviae Merenti. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Biblioteki Narodowej w Warszawie. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXV Aukcja | 2013-06-26 19:00:00 | 19 | 1600.00 PLN (500,00USD, 376,47EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |