Martwa natura
(1888 Lwów - 1965 Kraków) |
olej, płyta |
50 x 43 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Leon Dołżycki |
Leon Dołżycki studiował w latach 1907-1912 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Unierzyskiego, Ferdynanda Ruszczyca i Józefa Mehoffera. Po zakończeniu edukacji odbył liczne podróże po miastach Europy, upodobując sobie szczególnie Paryż. Służył w Legionach Polskich w czasie pierwszej wojny światowej. Po wojnie zamieszkał w Poznaniu, zajmując się pracą pedagoga oraz scenografa. Pracę pedagogiczną w kierunku sztuk pięknych kontynuował także po drugiej wojnie światowej. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Należał do polskich grup artystycznych. Miał wiele wystaw krajowych i zagranicznych. Malował głównie portrety, pejzaże, martwe natury oraz sceny rodzajowe. Jego sztuka na przestrzeni życia znacznie ewoluowała, we wczesnym okresie nawiązująca do impresjonizmu czy postimpresjonizmu, poprzez kompozycje o zdecydowanych cechach ekspresji w okresie wpływu Formistów, aż po zwrot ku malarstwu właściwemu koloryzmowi. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIV Aukcja | 2013-04-11 19:00:00 | 33 | 2500.00 PLN (806,45USD, 612,75EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |