Władysław CHMIELIŃSKI (STACHOWICZ) ,Sanna , olej, tektura, 24,5 x 42 cm

Sanna

(1911 Warszawa - 1979 Warszawa)

olej, tektura
24,5 x 42 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Wł. Chmieliński

Władysław Chmieliński* studiował w latach 1926 – 1931 w Warszawie, w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna warszawska Klasa Rysunkowa). Poza nielicznymi podróżami, jakie odbył w latach 1967 – 1969, całe życie mieszkał i tworzył w Warszawie. Zajmował się malarstwem sztalugowym, malował akwarelą i olejem. W latach 1935 – 1938 stworzył cykl akwarel ilustrujących najciekawsze obiekty polskiej architektury. Po wojnie chętniej tworzył w oleju. W latach 1958 – 1962 malował miejskie pejzaże, potem do 1969 roku jego ulubionym motywem stał się koń na tle krajobrazu.
Malarz stworzył cały cykl akwarel ukazujących zabytkowe wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie. W obecnych zbiorach muzealnych Wilanowa znajduje się pięć obrazów Władysława Chmielińskiego ukazujących wnętrza pałacu.

*Malarz w latach 1936 - 1939 używał pseudonimu Władysław Stachowicz.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXIV Aukcja 2013-04-11 19:00:0014
3500.00 PLN
(1129,03USD, 857,84EUR)
3500.00 PLN
(1129,03USD, 857,84EUR)