Zdzisław PĄGOWSKI ,Nieborów, 1962 , olej, tektura, 34,5 x 27,5 cm

Nieborów, 1962

(1909 Łowicz - 1976 Łowicz)

olej, tektura
34,5 x 27,5 cm

sygnowany po prawej stronie u dołu: Z.PĄGOWSKI

sygnowany po lewej stronie u dołu: NIEBORÓW | .1962.

Zdzisław Pągowski początkowo kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych imienia W. Gersona pod kierunkiem F. S. Kowarskiego i L. Pękalskiego. Następnie w latach 1934-1939 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W rodzinnym Łowiczu był członkiem wielu stowarzyszeń kulturalnych i społecznych, zajmował również stanowiska urzędnicze. Był kierownikiem Wydziału Kultury Urzędu Powiatowego w Łowiczu, Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej. Malował głównie kwiaty, portrety, pejzaże oraz architekturę. Zajmował się również projektowaniem pomników, tablic pamiątkowych oraz różnych form użytkowych. Jego paleta odznacza się jasną, świetlistą kolorystyką. Prace Zdzisława Pągowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum w Łowiczu.