Postać męska
(1896 Praga - - 1993 Maisons-Laffitte) |
tusz, flamaster, papier |
39,5 x 21 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: (4.) ǀ J.C.Paris ǀ Maisons ǀ Lafitte |
Józef Czapski był malarzem oraz pisarzem. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej 1919 – 1921 (odznaczony orderem Virtuti Militari). Studia rozpoczął w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, kontynuując je następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był uczniem między innymi W. Weissa i J. Pankiewicza. Był współtwórcą Komitetu Paryskiego skupiającego kapistów, uczniów J. Pankiewicza. Należeli do niego między innymi J. Cybis, J. Jarema, A. Nacht-Samborski, T.P. Potworowski, H. Rudzka-Cybisowa, Z. Waliszewski. W 1924 roku wyjechał do Paryża, aby w 1931 roku powrócić do Warszawy. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku, w czasie której został internowany przez wojska radzieckie. Został zwolniony, by wstąpić do armii Andersa, z która przebył szlak bojowy od Bliskiego Wschodu do Włoch. Po wojnie zamieszkał na stałe w Maison Laffitte pod Paryżem. We Francji współuczestniczył w wydawaniu miesięcznika „Kultura”. W latach 30 - tych był zdecydowanym przedstawicielem kapizmu. Wtedy to tworzył postimpresjonistyczne pejzaże i martwe natury. Na przełomie lat 60 - tych i 70 – tych zmienił styl malowania, nawiązując w swych pracach do twórczości G. Roualta oraz C. Soutine`a. Niejednokrotnie przedstawiał w swoich dziełach pospolitą codzienność oraz emocje człowieka zamkniętego w gigantycznym świecie współczesnych metropolii, jego samotność oraz zagubienie. Artysta wielokrotnie zmieniał styl oraz sposób malowania. Pod koniec życia malował spokojne, świetliste pejzaże. Autor wielu książek.
Cena uzyskana Hammer price |
XXIII Aukcja | 2011-12-03 17:00:00 | 140 | 1800.00 PLN (545,45USD, 400,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |