Dzbanek porcelanowy z przykrywką, Miśnia, około 1763
porcelana malowana naszkliwnie, złocona |
średnica 8,5 cm, podstawy 5,3 cm, wysokość 14,5 cm |
sygnowana od spodu w kobalcie znakiem skrzyżowanych mieczy; na krawędzi wewnętrznej stopy tym samym kolorem położona jest kreska na spodzie: nalepka Desy z nr 123 |
Porcelanowy dzbanek do kawy wykonany w manufakturze miśnieńskiej w tak zwanym okresie akademickim 1763-74. Dzbanek najprawdopodobniej stanowi część serwisu do kawy. Dekorację stanowią sceny obozowe z wojny siedmioletniej przedstawiające na tle pejzażu kirasjerów pruskich (na brzuścu dzbanka) oraz huzarów (?) (na pokrywie). Pokrywa zwieńczona zdobieniem w formie kwiatu. Dzbanek jest prawdopodobnie częścią serwisu sprzedanego na aukcji kolekcji Fritsa Philipsa organizowanej przez Sotheby’s (AM 1025) w Eindhoven, 4-5.12.2006. stan zachowania: uszkodzenia ucha i odpryski na brzegach wylewu |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIII Aukcja | 2011-12-03 17:00:00 | 129 | 5000.00 PLN (1515,15USD, 1111,11EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |