Zestaw do herbaty, Niemcy, około 1914
srebro próby 800, kość słoniowa |
wysokość: imbryk 35,5 cm; cukiernica 10,5 cm, dzbanek na wodę 15 cm |
waga 1691 g |
na spodzie każdego elementu punce: 18. März 1914.; H. JURGENS; półksiężyc, korona, 800, orzełek, na poszczególnych elementach dodatkowa numeracja |
Zestaw był własnością dynastii hanowerskiej, znajdując się do 2005 roku na wyposażeniu zamku Marienburg zlokalizowanego w pobliżu Hanoweru. Wykonany został przez firmę Bruckann & Sohne, działającą w H eilbronnie, następnie dostarczony przez na dwór Hanowerów przez firmę H. Jurgena. Data na spodzie każdego z przedmiotów oznacza najprawdopodobniej datę zakupu zestawu, która to umieszczona na poszczególnych elementach mogła ułatwiać ich inwentaryzację. Zestaw składa się z trzech elementów: imbryka na herbatę wraz z podgrzewaczem, cukiernicy oraz dzbanka na gorącą wodę. Elementy o kształcie owalnym z prostymi pionowymi zdobieniami zlokalizowanymi w dolnej połowie elementów zestawu. Wnętrze każdego z elementów złocone, w przypadku imbryka niezachowane. Imbryk na herbatę przymocowany nietrwale do podstawy za pomocą dwóch klinów zakończonych uchwytami z kości słoniowej. Jeden z klinów służy jako zawias umożliwiający przechylenie imbryka. Podstawa imbryka wspiera się na czterech nóżkach, których podstawa ma ozdobną formę łap. Centralne miejsce podstawy zajmuje podgrzewacz. Uchwyt imbryka wykończony kością słoniową, przymocowany na zawiasie umożliwiającym wygięcie uchwytu w obie strony. Pokrywka przymocowana na zawiasie zwieńczona zdobnym uchwytem. Dzbanek na gorącą wodę oraz cukiernica na płaskich podstawach. Uchwyt dzbanka na gorącą wodę w formie prostej z elementami z kości słoniowej, pokrywka na zawiasie zwieńczona ozdobnym uchwytem. Uchwyty cukiernicy proste, pokrywka zwieńczona zdobnym uchwytem zdejmowana swobodnie. |
Bruckman & Sohne - zakład złotniczy czynny w latach 1805–1975 w mieście Heilbronn w Niemczech. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIII Aukcja | 2011-12-03 17:00:00 | 62 | 8000.00 PLN (2424,24USD, 1777,78EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |