Ogród jesienią, 1935
(1863 Zegartowice - 1950 Kraków) |
olej, płótno |
69,5 x 84 cm |
sygnowany po prawej stronie na dole: Stanisław Radziejowski na odwrocie nalepka wystawowa z nadrukiem wypełnionym odręcznym pismem: Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / R.1935, Nr 1397 / Autor: Radziejowski Stanisław / Adres Kraków / Dzieło Ogród jesienią / Wykonanie olej cena - |
Stanisław Radziejowski malarstwo studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1874 – 1875 i 1880 – 1885. W tym czasie podjął również studia w monachijskiej akademii, gdzie za swój szkic Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu otrzymał I nagrodę w roku 1886. W latach 1888 – 1891 podjął ponownie studia w krakowskiej szkole, tutaj za Powrót z pola otrzymał złoty medal w 1890 roku. Na przestrzeni lat 1895 – 1902 zamieszkał w Monachium, stał się członkiem Műnchener Kunstverein. Od 1904 roku zamieszkał w majątku Trzebienice pod Miechowem, przerywając tam pobyt częstymi wyjazdami do Krakowa. Malował dużo, zwłaszcza ceniono w jego twórczości sceny rodzajowe, alegoryczno-symboliczne, portrey, a zwłaszcza pejzaże. Uczestniczył w tworzeniu panoram Tatrzańskiej (1895/1896) i Częstochowskiej (1896). Wystawiał swoje prace w Warszawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1886 – 1910, 1925, 1930, 1936) oraz w Krakowie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1886 –1917, 1923, 1924, 1925), a także we Lwowie, Poznaniu, Monachium, w Berlinie, Pradze, w Wiedniu. W 1935 roku miał własną wystawę w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk, z tej właśnie wystawy pochodzi prezentowany obraz. Dzieła artysty znajdują się dzisiaj między innymi w Muzeach Narodowych Krakowa i Warszawy. |
Cena uzyskana Hammer price |
XII Aukcja | 1999-04-19 00:00:00 | 55 | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |