Ogród
(1869 Ropczyce - 1946 Kraków) |
akwarela, papier |
29 x 21,5 cm w świetle passe-partout |
sygnowana po lewej stronie u dołu: Józef Mehoffer na odwrocie tektury, na którą został przyklejony papier, częściowo zatarty odręczny napis cyrylicą |
Józef Mehoffer studiował w latach 1887 – 1889 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Matejki. Studia kontynuował w wiedeńskiej akademii, a następnie do roku 1896 w Paryżu w Acadèmie Colarossi i Ècole des Beaux-Arts. W jego twórczości najważniejsze miejsce zajmowały witraże i polichromie ścienne. Cykl trzynastu witraży w katedrze we Fryburgu i katedrze na Wawelu należą do najwyższych osiągnięć polskiej sztuki dekoracyjnej. Malował kompozycje symboliczne, wnętrza, pejzaże, portrety. Realizm łączył z dekoracyjnością. Jego twórczość w dużej mierze ukształtowała się pod wpływem wiedeńskiej secesji. Charakteryzuje ją soczysta gama barwna i zamiłowanie do ornamentalizacji motywów. Zajmował się również projektowaniem wnętrz, grafiką użytkową. Uznany został za czołowego przedstawiciela Młodej Polski.
Cena uzyskana Hammer price |
XII Aukcja | 1999-04-19 00:00:00 | 51 | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |