Teodor AXENTOWICZ ,Modląca się dziewczyna huculska, około 1925-1930 , olej, tektura, 40 x 35 cm

Modląca się dziewczyna huculska, około 1925-1930

(1859 Braszów w Rumunii - 1938 Kraków)

olej, tektura
40 x 35 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: TAxentowicz

Teodor Axentowicz był malarzem wykształconym w Krakowie i w Monachium (w latach 1878 – 1882). W Paryżu uczył się malarstwa pod kierunkiem Carolus-Durana. Tam też podejmował pracę jako portrecista i ilustrator. Następnie wyjechał do Londynu. Po powrocie do kraju, od 1895 roku, był profesorem w krakowskiej szkole. Później, w roku 1910 i 1927 piastował stanowisko rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Dużo tworzył, brał udział w bardzo wielu wystawach. Świetnie posługiwał się techniką pastelową, w niej chętnie wykonywał portrety. Inna grupa tematów w jego twórczości była związana z realistycznymi przedstawieniami obyczajów huculskich. Z dużym znawstwem i często w sposób głęboko przejmujący podejmował wątki z życia Hucułów, ich obrzędów i obyczajów. Ukazywał ich typowych przedstawicieli w charakterystycznych ubiorach, podkreślając barwność i odrębność kulturową Huculszczyzny.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XII Aukcja1999-04-19 00:00:0041
15000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
18000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)