Iwan TRUSZ ,Pejzaż z cyprysami, około 1910-1920 , olej, tektura, 16 x 20,5 cm

Pejzaż z cyprysami, około 1910-1920

(1869 Wysocko - 1941 Lwów)

olej, tektura
16 x 20,5 cm

sygnowany po lewej stronie na dole: I Trusz;

na odwrocie nalepka: Zet = Malpappe / Nr 135 / glatt / Grösse 8 / 41 x 32 cm GŰNTHER WAGNER / HANNOVER UND WIEN oraz stempel częściowo nieczytelny: LWÓW / ul.Akademicka 3

Iwan Trusz studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W czasie studiów odbywał podróże do Wiednia i Monachium, gdzie naukę pobierał w szkole A. Ažbego Po studiach również bardzo dużo podróżował, był we Włoszech, w Egipcie, w Palestynie, na Krymie. Na stałe związał się z lwowskim środowiskiem artystycznym. Przede wszystkim malował pejzaże z Ukrainy, także stworzył wiele krajobrazów w czasie swoich podróży zagranicznych. Poza tym podejmował się malowania portretów oraz scen rodzajowych z życia Hucułów. W poszukiwaniu motywów krajobrazowych udawał się na Huculszczyznę, na Krym lub w okolice Kijowa. Swoje prace często wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w Krakowie, we Lwowie i w Kijowie. Uprawiał również ilustratorstwo oraz krytykę artystyczną.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XII Aukcja1999-04-19 00:00:0015
1800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)