Pejzaż nadbużański z okolic Nepli o zachodzie słońca, około 1910-1915
(1869 Kruplany koło Nowogródka - 1929 Warszawa) |
pastel, papier |
50 x 63 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Stabrowski / Neple |
Kazimierz Stabrowski studia artystyczne odbył w latach 1887-1897 w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Następnie kontynuował naukę w paryskiej Académie Julian. Od 1902 roku był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Od 1903 roku zamieszkał w Warszawie, a w rok później został dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Dużo podróżował, był znany w różnych krajach, między innymi w środowisku petersburskim odgrywał szczególnie ważną rolę. W 1922 roku powołał do życia artystyczne ugrupowanie „Sursum Corda”. Poza portretami i scenami historycznymi jego ulubionym tematem stały się motywy krajobrazowe. Można w nich dostrzec wpływy rosyjskich pejzażystów oraz wyraźne cechy dekoracyjnych kompozycji secesji. Dzisiaj malarz ceniony jest wysoko ze względu, zarówno na charakter twórczości, jak i na swój wkład w rozwój szkolnictwa artystycznego w Polsce.
Cena uzyskana Hammer price |
XII Aukcja | 1999-04-19 00:00:00 | 10 | 1400.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |