Stanisław CZAJKOWSKI ,Widok kościoła i klasztoru bernardyńskiego na Czerniakowie, 1933 , olej, tektura, 24,7 x 32 cm

Widok kościoła i klasztoru bernardyńskiego na Czerniakowie, 1933

(1876 Warszawa - 1954 Sandomierz)

olej, tektura
24,7 x 32 cm
sygnowany po lewej stronie u dołu: STANISŁAW CZAJKOWSKI 1933
na odwrocie dedykacja autora: Kochanemu Patronowi / Sztuki Polskiej/ p. Jerzemu Warchałowskiemu* / Stanisław Czajkowski / Warszawa 24. 4. 1933r., poniżej : Klasztor w Czerniakowie / (...) 1933 r.

*Jerzy Warchałowski (1874-1939), znany teoretyk, krytyk i propagator sztuki, współzałożyciel towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901), spółdzielni „Ład” (1921) oraz Instytutu Propagandy Sztuki.

Stanisław Czajkowski studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1896-1903 pod kierunkiem J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera. Wiele w tym względzie zawdzięcza również W. Gersonowi i swemu bratu Józefowi. Następne lata spędził w akademii monachijskiej oraz w Acadèmie Julian w Paryżu. Po powrocie był uczniem J. Stanisławskiego. Dużo podróżował po Europie i po Polsce. Od 1950 roku był profesorem w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawiał bardzo dużo w Polsce, ale również uczestniczył w wystawach za granicą. Od 1908 był członkiem stowarzyszenia artystów „Sztuka”. Najchętniej malował pejzaże. Stosował spokojne zestawienia kolorystyczne uzyskując melancholijny nastrój swych kompozycji. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych Krakowa, Warszawy i Wrocławia oraz w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu i w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XII Aukcja1999-04-19 00:00:004
1700.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
3000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)