Wojciech KOSSAK ,Ostatni Czwartak, 1901 , akwarela, papier, 38 x 32 cm

Ostatni Czwartak, 1901

(1857 Paryż - 1942 Kraków)

akwarela, papier
38 x 32 cm

sygnowana po lewej stronie u dołu: do „Warszawianki” / czwartak / WKoss

na odwrocie nalepka z odręcznym napisem: „Ostatni Czwartak”/ ofiarowany mi przez Woj / ciecha Kossaka na pamiątkę / wznowienia „Warszawianki” St. / Wyspiańskiego ze Scisłemi wskaza / niami Kossaka w ubraniu wojskowego / 25.V.1901. w Krakowie; na tekturze stempel dotyczący przedwojennego Domu Aktora:”SCHRONISKO / Nr.inw.72 ; SAWSP / N – XXIIII – 17 / ZASP / Dz XI-106.

Akwarela z przedstawieniem postaci Ostatniego Czwartaka, będąca propozycją Wojciecha Kossaka do kostiumu, powstała w okresie najściślejszych związków Stanisława Wyspiańskiego ze sceną, kiedy artysta sam opracowywał projekty dekoracji, kostiumów, rozwiązań reżyserskich do przygotowywanych przedstawień swoich dramatów. „Warszawiankę” napisał w 1898 roku. Jej prapremiera odbyła się 26 listopada 1898 roku, z Solskim w roli Starego Wiarusa. Ponowna premiera odbyła się 25 maja 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie, z Leonem Stępowskim*) w tej samej roli. Przygotowujący przedstawienie Józef Kotarbiński konsultował z Wojciechem Kossakiem kwestię kostiumów. Działo się tak dlatego, że Stanisław Wyspiański przebywał wówczas we Lwowie z powodu premiery „Wesela”.

Obraz należy do Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

*) Leon Stępowski (1852 – 1914), znany aktor, był prototypem postaci Starego Aktora w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego.

Wojciech Kossak kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza oraz w akademii w Monachium. Następnie kontynuował naukę w paryskiej École des Beaux-Arts. W 1895 wyjechał do Berlina, gdzie otrzymywał zamówienia cesarza Wilhelma II, następnie pracował w Londynie i Wiedniu. W 1915 został profesorem w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Wielokrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych i Paryża. Jego twórczość cieszyła się niezwykłą popularnością, zwłaszcza batalistyka, tematyka myśliwska oraz portrety o charakterze reprezentacyjnym. Malarz trafiał zwłaszcza w gust ziemiaństwa. Był wielokrotnie nagradzany. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, na Salonach paryskich, w Wiedniu, w Monachium, w Berlinie i w Rosji. Jego obrazy znajdują się w wielu polskich muzeach oraz w zbiorach prywatnych.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XII Aukcja1999-04-19 00:00:0077
6000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)