Portret mężczyzny, 1928
(1862 Warszawa - 1941 Warszawa) |
olej, płótno |
54 x 42 cm |
sygnowany po prawej stronie u góry: J.Chmieliński / 1928 na odwrocie płótna pieczęć potwierdzająca własność Domu Aktora: SCHRONISKO / Nr inw. 46, na blejtramie wypisane: XXIV 400069. |
Obraz sprzedawany na rzecz DOMU ARTYSTÓW WETERANÓW SCEN POLSKICH w SKOLIMOWIE Obraz przed wojną należał do aktora i dyrektora teatrów, Aleksandra Gąssowskiego. Został przekazany przed 1939 rokiem na własność Domowi Aktora w Skolimowie. Obecnie nadal należy do Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Józef Chmieliński był aktorem, malarzem i rzeźbiarzem. Studia rozpoczął około 1879 roku w warszawskiej Klasie Rysunkowej, potem naukę kontynuował we Lwowie u Popiela. W 1882 roku rozpoczął studia aktorskie w warszawskiej Szkole Dramatycznej Derynga. Najpierw występował w Łodzi i w Warszawie. W 1890 roku przeniósł się do Lwowa. Występował również poza Lwowem, w Warszawie, Kijowie, Wiedniu i Paryżu. Od 1920 roku związał się na stałe z Warszawą. Malował olejno i akwarelą, najczęściej były to krajobrazy, martwe natury i portrety. Dużo rzeźbił, między innymi zaprojektował i wykonał w brązie pomniki Chopina i Słowackiego, w gipsie Konopnickiej, brązowe portrety pisarzy – Sienkiewicza, Asnyka, Ujejskiego oraz pracę w brązie „Modrzewska w roli Lady Macbeth”. Wystawiał we Lwowie w latach 1905 – 1910, w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1909 – 1936, w roku 1934 miał tutaj wystawę indywidualną. Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Muzeum Wojska Polskiego oraz w Muzeum Teatralnym w Warszawie.
Cena uzyskana Hammer price |
XII Aukcja | 1999-04-19 00:00:00 | 71 | 1200.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |