Martwa natura z bananami
(1894 Warszawa - 1967 Paryż) |
olej, płyta |
61 x 51 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: H Berlewi |
Henryk Berlewi naukę malarstwa rozpoczął w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w 1904 roku. Studia kontynuował w Acadmie des Beaux-Arts w Antwerpii i w cole des Beaux-Arts w Paryżu do 1912 roku. Początkowo działał w Warszawie, tu wystawiał swoje prace po raz pierwszy w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w 1913 roku. W latach 1922 - 1923 przebywał w Berlinie i tu zetknął się z konstruktywistami. Wtedy stworzył własną teorię budowy obrazu z powtarzalnych elementów geometrycznych. Był członkiem grupy "Blok". Od 1928 roku przebywał w Paryżu. Do swojej koncepcji zwanej mechanofaktura powrócił po roku 1957. Uprawiał malarstwo (tworzył dużo portretów),zajmował się również scenografią, grafiką, teorią i krytyką sztuki.
Cena uzyskana Hammer price |
XII Aukcja | 1999-04-19 00:00:00 | 69 | 30000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |