Ludomir Ludwik BENEDYKTOWICZ ,Drzewa, około 1900 , olej, płótno, 21,5 x 26,5 cm

Drzewa, około 1900

(1844 Świnary, pow. Siedlce - 1926 Lwów)

olej, płótno
21,5 x 26,5 cm

sygnowany po prawej stronie u dołu: L Benedykto... (brakuje ostatnich liter nazwiska z powodu niewielkiego przycięcia płótna wzdłuż prawego brzegu)

Ludomir Ludwik Benedyktowicz był malarzem i poetą. Brał udział w powstaniu styczniowym jako student Instytutu Leśnego w Broku. Ranny w potyczce z Kozakami utracił obie dłonie. Dzięki specjalnemu przyrządowi własnej konstrukcji mógł posługiwać się pędzlem. Naukę malarstwa rozpoczął w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Jako stypendysta Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych rozpoczął studia w akademii monachijskiej. Po czterech latach nauki uzupełniał wiedzę kalsie kompozycyjnej Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1874 roku spędził osiem miesięcy w Cytadeli Warszawskiej aresztowany pod zarzutem agitacji. Po powrocie do Krakowa założył własną pracownię. Uprawiał malarstwo olejne i akwarelowe. Głównym tematem jego twórczości był pejzaż. Często malował drzewa i widoki leśne. Podejmował się również portretów i scen rodzajowych. Wystawiał przeważnie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1870 - 1910) oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Od 1918 roku przestał malować.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XII Aukcja1999-04-19 00:00:0065
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
6000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)