Drzewa, około 1900
(1844 Świnary, pow. Siedlce - 1926 Lwów) |
olej, płótno |
21,5 x 26,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: L Benedykto... (brakuje ostatnich liter nazwiska z powodu niewielkiego przycięcia płótna wzdłuż prawego brzegu) |
Ludomir Ludwik Benedyktowicz był malarzem i poetą. Brał udział w powstaniu styczniowym jako student Instytutu Leśnego w Broku. Ranny w potyczce z Kozakami utracił obie dłonie. Dzięki specjalnemu przyrządowi własnej konstrukcji mógł posługiwać się pędzlem. Naukę malarstwa rozpoczął w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Jako stypendysta Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych rozpoczął studia w akademii monachijskiej. Po czterech latach nauki uzupełniał wiedzę kalsie kompozycyjnej Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1874 roku spędził osiem miesięcy w Cytadeli Warszawskiej aresztowany pod zarzutem agitacji. Po powrocie do Krakowa założył własną pracownię. Uprawiał malarstwo olejne i akwarelowe. Głównym tematem jego twórczości był pejzaż. Często malował drzewa i widoki leśne. Podejmował się również portretów i scen rodzajowych. Wystawiał przeważnie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1870 - 1910) oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Od 1918 roku przestał malować.
Cena uzyskana Hammer price |
XII Aukcja | 1999-04-19 00:00:00 | 65 | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |