Julian FAŁAT ,Pejzaż zimowy z sarenkami, po roku 1910 , ole, dykta, 59,5 x 144 cm

Pejzaż zimowy z sarenkami, po roku 1910

(1853 Tuligłowy - 1929 Bystra)

ole, dykta
59,5 x 144 cm
sygnowany po lewej stronie u dołu: jFałat / Bystra

Prezentowany "obraz pochodzi z okresu (...), kiedy Fałat już na stałe osiadł w Bystrej na Śląsku Cieszyńskim. Namalował wówczas wiele rozległych pejzaży z łagodnymi, lesistymi stokami Beskidów (...). W obrazach tych powtarzają się często podobne ujęcia i całe partie krajobrazu, który artysta codziennie oglądał, wśród którego przebywał." (cytat z ekspertyzy)

Julian Fałat malarstwo studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1868-1871 i 1881 oraz w Akademii monachijskiej. Po ukończeniu nauki wiele podróżował. Był w Rzymie, Paryżu, w Hiszpanii. Odbył morską podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował dla cesarza Niemiec Wilhelma II. W 1895 roku powołano go na dyrektora krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Po gruntownym jej zreformowaniu i przekształceniu w akademię pozostał jej rektorem do 1910 roku. Pod koniec życia osiadł w Bystrej pod Bielskiem. Był jednym z najwybitniejszych malarzy przełomu wieków. Malował techniką olejną i akwarelami. Zasłynął jako malarz zimowych pejzaży. Był członkiem wielu polskich i zagranicznych stowarzyszeń. Był członkiem Akademii Berlińskiej. Dziś jego twórczość oceniana jest bardzo wysoko, zwłaszcza ta z lat poprzedzających jego odejście na emeryturę. Widzi się w nim jednego z najlepszych polskich akwarelistów, świetnego pejzażystę i dodatkowo wychowawcę pokoleń znakomitych malarzy polskich.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIII Aukcja1999-11-22 00:00:0071
50000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
70000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)