Droga z Puław do Kazimierza - I, 1948
(1876 Warszawa - 1954 Sandomierz) |
olej, tektura |
21,5 x 26,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: STANISŁAW CZAJKOWSKI 1948 na odwrocie wypisane odręcznie: „Droga z Puław do Kazimierza” I oraz : St.Cz. / inw. 135 ; nalepka: Obraz Stanisława Czajkowskiego p.t. Droga do Puław z Kazimierza / technika olej nr katalogu 591 / brał udział w Wystawie Pośmiertnej / Artysty w gmachu Zachęty , grudzień 1980 – styczeń 1981 / Centralne Biuro Wystaw Artystycznych / Pl.Małachowskiego 3 / 00916 Warszawa |
Stanisław Czajkowski studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1896-1903 pod kierunkiem J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera. Wiele w tym względzie zawdzięcza również W. Gersonowi i swemu bratu Józefowi. Następne lata spędził w akademii monachijskiej oraz w Acadèmie Julian w Paryżu. Po powrocie był uczniem J. Stanisławskiego. Dużo podróżował po Europie i po Polsce. Od 1950 roku był profesorem w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawiał bardzo dużo w Polsce, ale również uczestniczył w wystawach za granicą. Od 1908 był członkiem stowarzyszenia artystów „Sztuka”. Najchętniej malował pejzaże. Stosował spokojne zestawienia kolorystyczne uzyskując melancholijny nastrój swych kompozycji. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych Krakowa, Warszawy i Wrocławia oraz w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu i w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Cena uzyskana Hammer price |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 44 | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |