Pejzaż przybrzeżny, około 1915
(1868 Słonim na Grodzieńszczyźnie - 1919 Warszawa) |
olej, płyta |
19 x 28 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: F. PIEKARSKI |
Florian Piekarski początkowo pobierał nauki w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a w latach 1899 - 1904 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Wyczółkowskiego. Uczestniczył w zajęciach i plenerach prowadzonych przez Stanisławskiego. Z czasem był zaliczany do najwybitniejszych jego uczniów. Najchętniej tworzył nastrojowe pejzaże niewielkich rozmiarów oraz studia portretowe. Wielką popularność przyniosły mu obrazy wykonane na zamówienie etnografa S. Graeve. Przedstawiały one ludowe typy i stroje, przykłady wiejskiego budownictwa, a zostały upowszechnione w formie pocztówek. Malarz wyjechał przed I wojną światową za granicę, tworząc wiele obrazów ukazujących pejzaże Francji, Szwajcarii. Były to prace olejne, w których uwidaczniał się wyraźny wpływ malarstwa Stanisławskiego. W latach 1905 - 1919 wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, od 1915 roku jako jego członek. Jego obrazy przechowywane między innymi w Muzeum w Sieradzu w liczbie czternastu sztuk ukazujących typy ludowe, a także w zbiorach Wileńskiego Państwowego Muzeum Sztuk Pięknych oraz we Lwowskiej Galerii Obrazów.
Cena uzyskana Hammer price |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 41 | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3200.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |