Oleksy (Aleksy, Aleksander) NOWAKIWSKI(NOWAKOWSKI, NOVAKIVS`KYJ) ,Pierwiosnek , olej, tektura, 40 x 25,5 cm

Pierwiosnek

(1876 Obodowka w pow.Kamieniec Podolski - 1935 Lwów)

olej, tektura
40 x 25,5 cm

sygnowany po prawej stronie u dołu: Oleksy Nowakowskij / (...)ogiła 7 VI 1911 / po(...) Krakowem

na odwrocie odręczne napisy: "We wiosennym zachodzącym słońcu " / "Pierwiosnek" /Oleksy Nowakowski / Mogiła 7 VI 1911 / pod Krakowem; oraz monogram cyrylicą ON, w tzw. enklawie

Aleksander Nowakiwski początkowo, od roku 1888, uczył się malarstwa w Odessie. Od 1892 roku, z przerwami, był uczniem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, między innymi u Fałata i Wyczółkowskiego. W trakcie nauki otrzymał trzykrotnie srebrny medal. W latach 1900 – 1913 mieszkał w Mogile. Po 1913 roku związał się na stałe ze Lwowem. W 1923 otworzył własną szkołę malarską. Malował przede wszystkim pejzaże i sceny rodzajowe. Był pod wyraźnym wpływem szkoły krakowskiej, zwłaszcza do 1913 roku. Jego obrazy wyróżniał soczysty koryt, modelunek niekiedy podkreślał wyraźnym konturem. Wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie i w Krakowie, w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, brał udział w pokazach ugrupowań malarzy ukraińskich. Po śmierci malarza jego dorobek był prezentowany w Moskwie, Kijowie, Charkowie oraz we Lwowie w 1986 roku. W 1973 roku we Lwowie otwarto muzeum poświęcone twórczości Nowakiwskiego.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIII Aukcja1999-11-22 00:00:0040
9500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)