Ogród Luksemburski w Paryżu, 1893
(1868 Jaronowice koło Jędrzejowa - 1894 Paryż) |
olej, tektura |
11 x 9,5 cm |
sygnowany u dołu: L de Laveaux na odwrocie nalepka z odręcznym napisem: Ludwik de Laveaux / Ogród Luksemburski / Paris 1893, a po wyżej dopisek: Nr 34 t I |
Prezentowany obraz należy do „serii małych obrazków malowanych przez artystę między 1890 a 1893 rokiem jako „pamiątki z Paryża” i sprzedawanych do Anglii i Ameryki". "Pejzaż ten był zapewne wystawiony na retrospektywnej wystawie dzieł De Laveaux, jaka odbyła się w 1919 roku w Pałacu Sztuki w Krakowie." (cytaty z ekspertyzy obrazu) |
Ludwik de Laveaux studiował malarstwo w między innymi krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Matejki oraz w akademii monachijskiej w latach 1887 - 1889 u Seitza. Wrócił do kraju, tu malował w Krakowie i Bronowicach. W końcu 1889 roku wyjechał do Paryża. Podróżował do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Bretanii. U początku swojej kariery malarskiej najchętniej malował sceny rodzajowe i pejzaże ukazujące ziemię podkrakowską. Dalsza jego twórczość uwidacznia wyraźny wpływ Aleksandra Gierymskiego, zwłaszcza w podejściu do problemu światła w malarstwie. W okresie paryskim powstało dużo pejzaży miejskich, często są to nastrojowe nokturny. W pejzażach próbował również techniki puentylistycznej. Wprowadzał czasami do pejzaży postacie symboliczne. Niektóre jego obrazy noszą silny ładunek ekspresjonistyczny. Był malarzem utalentowanym, który pozostawił bardzo różnorodną spuściznę. Jego prace były wystawiane w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w Salonie Krywulta w Warszawie, a także w Berlinie, Monachium, w Paryżu i Wiedniu. Obecnie jego dzieła znajdują się w wielu muzeach, narodowych i okręgowych oraz w rękach prywatnych.
Cena uzyskana Hammer price |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 26 | 8700.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 9100.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |