Kazimierz MACK ,Portret młodej kobiety, 1845 , olej, płótno, 77 x 61 m

Portret młodej kobiety, 1845

(działał około lat 1838 - 1848 w Warszawie)

olej, płótno
77 x 61 m

sygnowany po lewej stronie na dole: Kazimierz Mack Głuchoniemy / 1845 roku w Warszawie

Oferowany portret jest pierwszym znanym dziełem tego zupełnie zapomnianego i pomijanego w literaturze malarza dziewiętnastowiecznej Warszawy.

Kazimierz Mack uczył się malarstwa w Instytucie Głuchoniemych, najprawdopodobniej w trzeciej dekadzie XIX wieku. Jego macierzysty Instytut został założony w 1817 roku. Uczono tu między innymi rysunku, rytownictwa i rzeźby. Nauczycielami byli Pęczarski i Sierociński (wychowankowie Instytutu) oraz Pełczyński, Kondratowicz. O wysokim poziomie tutejszego nauczania świadczy między innymi fakt skierowywania zdolnych wychowanków w charakterze wolnych słuchaczy do Wydziału Nauk i Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego. Na wystawie publicznej w roku 1838, w salach ratusza, Kazimierz Mack zaprezentował obraz - kopię "Najświętsza Panna"*). Rokrocznie odbywały się w Instytucie Głuchoniemych ( a od roku 1842 i Ociemniałych) wystawy prac wychowanków. W lipcu 1848 roku na takiej wystawie zaprezentowano pracę Kazimierza Macka jako absolwenta Instytutu. Sprawozdawca "Kuriera Warszawskiego", w omówieniu wystawy zamieszczonym w numerze 186, 16 lipca 1848 roku, zanotował, że uwagę gości zwróciła praca historyczna dawnego ucznia Instytutu, Kazimierza Macka mieszkającego przy ul. Przyrynek nr 1913.
Poza tymi niewielkimi wzmiankami nie udało się znaleźć jakichkolwiek innych informacji dotyczących życia i twórczości Kazimierza Macka. Również w dostępnych zbiorach nie natrafiono na jego sygnowane dzieła.

*) S.Kozakiewicz, Warszawskie wystawy Sztuk Pięknych w latach 1819 - 45, Wrocław 1952, s. 221

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIII Aukcja1999-11-22 00:00:0024
12000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
12200.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)