Chłopiec ze skrzypcami i dwie dziewczynki, 1929
(1888 Rawa Mazowiecka - 1950 Czimkent w Kazachstanie) |
olej, płótno |
91 x 120 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Leon Lewkowicz - 29 na odwrocie nalepka: Lewkowicz / Chłopiec ze skrzypcami i dziewczynka / 91 x 120 olej-płótno, 108 |
Leon Lewkowicz studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1913-1920 u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego. Najchętniej malował portrety, czasami grupowe. Ukazywał wątki z życia żydowskiej społeczności, niekiedy również cygańskiej. Początkowo mieszkał w Krakowie na Kazimierzu, potem przeniósł się do Nowego Targu. Wystawiał między innymi w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1916-1929 i we Lwowie w roku 1926. Jego dzieła znajdują się w Muzeach Narodowych Krakowa i Warszawy, w Muzeum Historycznym m, Krakowa, w Żydowskim Instytucie Historycznym, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 71 | 34000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 38000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |