Sława, około 1921-1926
(1854 Radom - 1929 Kraków) |
olej, płyta |
68 x 57,5 cm |
sygnowany wzdłuż prawego boku: J. Malczewski
na odwrocie nalepka potwierdzająca wpis do Rejestru Zabytków, z okrągłą pieczęcią Konserwatora Zabytków Województwa Krakowskiego i adnotacjami: 22.4.47 Nr.21 Malczewski W ogrodzie; druga nalepka, wystawowa: ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH / ul.Korsarzy 34 / 70-540 Szczecin (...) / Zamek Książąt Pomorskich / Galeria Północna / "Malarstwo i grafika Jacka Malczewskiego" / 18.VI.99r. - 29.VIII.99r. / "Odpoczywająca ogrodniczka" |
Prezentowany obraz należy do serii kompozycji, w których artysta przedstawia widok parku w Lusławicach od strony dworu. W tym dworze, u swoich sióstr, oraz w Charczewicach koło Zakliczyna artysta spędzał ostatnie lata życia. Na kolumnowym ganku pojawiają się te same przedmioty, między innymi krzesło nożycowe i postaci z rekwizytami o symbolicznej wymowie. Podobne prace, ukazujące ten sam fragment ogrodu, oglądany z ganku dworu lusławickiego, znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz był prezentowany na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w 1999 roku i opublikowany w katalogu wystawy, Jacek Malczewski 1854-1929, oprac. S. Kozakowska, Szczecin 1999. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 51 | 100000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 100000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |