Wiejska kobieta z dziećmi, około 1920
(1866 Lubaczów - 1924 Kraków) |
olej, tektura |
56 x 79 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: St Dębicki |
Stanisław Dębicki rozpoczął naukę malarstwa w wiedeńskiej akademii u C.Griepenkerla w 1881 roku. Naukę kontynuował w krakowskiej akademii i w monachijskiej od roku 1884 u A. Wagnera. Powróciwszy do kraju osiadł na krótko w Kołomyi, wtedy zainteresował się obyczajami Hucułów. W latach 1890 - 1891 kontynuuje wykształcenie w Paryżu, w Académie Colarossi. Po powrocie osiadł na stałe we Lwowie. Przystąpił do Towarzystwa "Sztuka" oraz do Związku Artystów Polskich we Lwowie oraz od 1902 roku do wiedeńskiej Secesji. W 1909 roku powierzono mu katedrę malarstwa dekoracyjnego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako członek jury zajmował się wyborem dzieł na wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Sam dość rzadko wystawiał, w Krakowie i we Lwowie. Głównie malował portrety i sceny rodzajowe, początkowo w konwencji realistycznej, następnie przenosił do swojego malarstwa zdobycze impresjonizmu francuskiego. Podał się również wpływowi sztuki japońskiej. Zajmował się także innymi dziedzinami sztuki, grafiką, ilustracją, rzeźbą, scenografią, projektowaniem sztuki użytkowej. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 39 | 25000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |