Widok ko¶cioła pod wezwaniem ¦¦. Piotra i Pawła w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu, 1903
(1876 Warszawa - 1954 Sandomierz) |
olej, płótno |
72,5 x 56 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: STANISŁAW CZAJKOWSKI 1903 |
Stanisław Czajkowski studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1896-1903 pod kierunkiem J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera. Wiele w tym względzie zawdzięcza również W. Gersonowi i swemu bratu Józefowi. Następne lata spędził w akademii monachijskiej oraz w Acadèmie Julian w Paryżu. Po powrocie był uczniem J. Stanisławskiego. Dużo podróżował po Europie i po Polsce. Od 1950 roku był profesorem w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawiał bardzo dużo w Polsce, ale również uczestniczył w wystawach za granic±. Od 1908 był członkiem stowarzyszenia artystów „Sztuka”. Najchętniej malował pejzaże. Stosował spokojne zestawienia kolorystyczne uzyskuj±c melancholijny nastrój swych kompozycji. Jego prace znajduj± się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych Krakowa, Warszawy i Wrocławia oraz w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu i w Muzeum Górno¶l±skim w Bytomiu.
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 36 | 11500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |