Górski potok
(1843 Berlin - 1912 Berlin) |
olej, płótno |
49 x 41,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Alb Hertel Hoh |
Albert Hertel zaczął się uczyć malarstwa w bardzo młodym wieku w berlińskiej akademii u E.Magnusa, E.Meyerheima i E.Holbeina, a rysunku u P.Corneliusa. Z powodu choroby przebywał krótko na Śląsku ( tu namalował obraz Ukrzyżowanie dla jednego z kościołów jeleniogórskich, a Zmarwychwstanie dla kościoła w Janowicach). Od 1863 roku został uczniem F.Drebera w Rzymie. Na jego twórczość silny wpływ wywarł wówczas A.Feuerbach. W tym czasie ugruntowywał swoją sławę malarską dużymi kompozycjami historycznymi, a równocześnie kontynuował samodzielne studia natury. Do Rzymu wracał jeszcze w latach 1875, 1887, 1911. Bywał również w Paryżu, w Prowansji, tu dostał się pod wpływ malarzy Barbizończyków ( H.-J.Rousseau, J.Dupré i C.-J.-B.Corot ). Zawiązał przyjaźń z G.Courbetem, natomiast w Berlinie jego wielką artystyczną przyjaźnią pozostawał A.Menzel. Hertel malował akwarelą i olejno. Tworzył portrety, martwe natury, sceny historyczne i pejzaże. Uprawiał również malarstwo ścienne. Od 1875 roku prowadził w akademii berlińskiej klasę pejzażu. Otrzymywał liczne prestiżowe zamówienia. Między innymi zakupiono jego 7 pejzaży do ratusza berlińskiego. Wystawiał swoje prace regularnie w Berlinie w latach 1868 - 1892 na wystawach akademii, także w Düsseldorfie, Monachium, w Wiedniu i w Paryżu. Najwięcej jego prac znajdowało się w zbiorach Galerii Narodowej w Berlinie.
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 3 | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |