Portret chłopca czytającego książkę, około 1920-1930
(1898 Łódź - 1962 Izrael) |
olej, płótno |
66 x 50,7 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Landau |
"Portrety męskie w twórczości Landaua są rzadsze. Wymienić można m in. Autoportret przy sztaludze oraz Portret P. Perlmana z 1955-1956 (obydwa w Muzeum Sztuki w Ein Harod). Postimpresjonistycznym stylem i typem ujęcia twarzy "Portret chłopca czytającego książkę" - przedmiot ekspertyzy - przypomina zwłaszcza wspomniany autoportret. Jest jednak wcześniejszy, pochodzi zapewne z lat dwudziestych. Pewna szkicowość w kształtowaniu postaci i neutralne, abstrakcyjne, tło łączą go ze (...)" wspomnianymi wyżej "portretami kobiet" (cytat z ekspertyzy).
Zygmunt Landau rozpoczął naukę malarstwa w Łodzi. Od1919 roku kontynuował swoją edukację w Paryżu, gdzie związał się z kręgiem malarzy ƒcole de Paris. Tu zaprzyjaźnił się między innymi z A. Modiglianim i M. Kislingiem. W 1921 roku zadebiutował na wystawach w Polsce. Prezentował również swoje malarstwo w Paryżu w Salonie Niezależnych. Uczestniczył w polskich wystawach w Paryżu w latach 1921 i 1922. W czasie II wojny światowej mieszkał w Saint-Tropez. Tworzył pod wpływem Cezanne`a oraz swoich przyjaciół, Kislinga i Modiglianiego. Malował martwe natury, kwiaty, sceny figuralne oraz portrety, również autoportrety. W pejzażach łączył elementy postimpresjonizmu z elementami charakterystycznymi dla ekspresjonizmu. W jego portretach, zwłaszcza kobiecych, pojawiał się wpływ sztuki Modiglianiego. Postaci były ujęte w wydłużone, syntetyczne linie, miały pewien rys monumentalności, odtworzone były w ciepłych tonacjach kolorystycznych.
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 47 | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |